Phoenix Gold ZDT-BMW1

Phoenix Gold ZDT-BMW1

Tuotekoodi: ZDT-BMW1

Ei varastossa
Hinta sis. alv 25.5%

39,90 €

Phoenix Gold ZDT-BMW1 T-johtosarja mahdollistaa Phoenix Gold ZDA4.8 / ZDA6.8 / ZDA8.8 vahvistimen liittämisen 2005 - 2019 BMW:een ZDC-ISO- tai ZDC-ISOX-johtosarjoihimme.

Vahvistimen asentamiseen tarvitset:

  • Phoenix Gold ZDA4.8 / ZDA6.8 / ZDA8.8 vahvistimen 
  • ISO-johtosarjan (2,2metriä tai 5,2metriä)
  • ZDT-BMW1 T-johtosarja

Vie BMW:si äänentoisto uudelle tasolle Phoenix Gold ZDT-BMW1 T-johtosarjan avulla

Tehty vuosien 2005–2019 BMW-ajoneuvoihin, joissa on perusäänentoistojärjestelmä (Basic Sound System). Tämä innovatiivinen johtosarja ratkaisee yleisen ongelman näissä järjestelmissä: etuovien kaiuttimet ja penkkien alla olevat bassokaiuttimet on kytketty yhteen, mikä heikentää äänenlaatua ja suorituskykyä.

Alkuperäisessä kokoonpanossa pienet 4” ovikaiuttimet joutuvat toistamaan myös matalat bassoäänet, mikä aiheuttaa säröä. Samanaikaisesti penkkien alla olevat bassokaiuttimet yrittävät toistaa keski- ja ylätaajuuksia, joita ne eivät ole suunniteltu käsittelemään, mikä edelleen heikentää äänen selkeyttä. Lopputuloksena on sekava ja vääristynyt äänikenttä.

ZDT-BMW1 T-johtosarja ratkaisee ongelman erottelemalla etuovikaiuttimien ja penkkien alla olevien bassokaiuttimien signaalit, muuttaen järjestelmän aktiiviseksi kokoonpanoksi. Kun se yhdistetään Phoenix Gold ZDA DSP -vahvistimeen tai ZXM-vahvistinratkaisuun, voidaan taajuusjakosuodattimia säätää tarkasti niin, että jokainen kaiutin käsittelee vain sille suunniteltuja taajuuksia. Tämä vähentää huomattavasti säröä, parantaa äänen selkeyttä ja vapauttaa ajoneuvosi äänentoiston koko potentiaalin.

 


Asennus yksinkertaisesti:

  1. Irrota alkuperäinen johtosarja soittimesta.

  2. Liitä ZDT-johtosarja alkuperäiseen johtosarjaan ja kytke toinen pää takaisin soittimeen.

  3. Yhdistä ZDT-johtosarja ZDC-ISO- tai ZDC-ISOX-johtosarjaan virran, signaalin ja kaiutinkytkentöjen muodostamiseksi.

  4. Irrota penkkien alla olevien bassokaiuttimien liittimet (kuljettajan ja matkustajan istuinten alta).

  5. Vie 4-napaiset liittimet etuistuimien alle ja kytke ne bassokaiuttimiin.

  6. Kiinnitä musta 4-napainen silmukkaliitin alkuperäiseen johtosarjaan, joka oli aiemmin kytketty penkkien alla oleviin kaiuttimiin.

  7. Kytke järjestelmä Plug & Play -vahvistimeen – ja asennus on valmis!


Yhteensopivuus

ZDT-BMW1 -johtosarja on suunniteltu erityisesti BMW-ajoneuvoihin vuosimallia 2005–2019, joissa on perusäänentoistojärjestelmä. Tarkempi malli- ja vuosilista löytyy ajoneuvoluettelostamme.


Liittimet

  • 1x 40-napainen naaras Quadlock-liitin

  • 1x 40-napainen uros Quadlock-liitin

  • 2x 4-napaista naarasliitintä

  • 2x 4-napaista urosliitintä

  • 1x ISO-naarasliitin (musta)

  • 1x ISO-naarasliitin (ruskea)

  • 1x kaksois-ISO-urosliitin (musta)

Katso myös muut Phoenix Gold-valmistajan tuotteet